Chociaż lato jest czasem oddechu przed nadchodzącym sezonem kulturalnym, to teatry wychodzą naprzeciw spragnionym sztuki. To doskonały czas do tego, aby bez niepotrzebnego napięcia podróżować po Polsce i uczyć się od przeróżnych artystów. To szansa na interakcje z aktorami, improwizacje, poznanie nowych form w ramach warsztatów lub festiwali. Można doskonalić się w sztukach Szekspira, próbować teatru tańca i przez teatr poznać kulturę żydowską. I to wszystko w szczycie sezonu ogórkowego!
24. LETNI OGRÓD TEATRALNY
czas trwania: 2 lipca – 28 sierpnia 2022
miejsce: Katowice
program: KLIK!
Letni Ogród Teatralny, organizowany przez katowicki Teatr Korez, na dobre wpisał się w mapę kulturalnych wydarzeń Śląska. Spektakle odbywają się w warunkach półplenerowych przy Centrum Kultury Katowice. Wśród wydarzeń m.in. spektakle „A mi to rybka!” Teatru Capitol, „Nasz mały PRL” Nowego Teatru im. Witkacego ze Słupska oraz „NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim” z Teatru Nowego Proxima z Krakowa. Tradycyjnie już będzie można zobaczyć premierowy spektakl Korezu. To „Weltmajstry” w reżyserii Roberta Talarczyka, które będą wystawione 27 sierpnia. Spotkania w ramach LOTu są doskonałą szansą podpatrzenia pracy profesjonalistów w niezobowiązujących warunkach. A gdyby ktoś, przy okazji, chciał zabrać swoje pociechy, to i dla nich przygotowano bezpłatny cykl spektakli w ramach Niedzielnej Grządki Teatralnej.
XIV. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY WERTEP
czas trwania: 22-24 lipca, 26-31 lipca, 2-7 sierpnia 2022
miejsce: Podlasie
program: KLIK!
A gdyby tak… pojechać na Podlasie w rejony Puszczy Białowieskiej i wziąć udział w festiwalu teatralnym? Bez problemu! Ideą festiwalu jest wędrówka ze sztuką. I tak co roku, od dziesięciu lat, WERTEP wędruje każdego dnia festiwalu w inne miejsce. Spektakle odbywają się w parkach, przy zalewach czy przystani kajakowej. To z jednej strony pomysł na wypoczynek, a z drugiej możliwość innego spojrzenia na teatr. W wydarzeniu weźmie udział 20 grup teatralnych z Polski, Argentyny, Niemiec, Hiszpanii, Izraela i Ukrainy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Premierowo będzie można zobaczyć „Eurydykę” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. Oprócz tego, Teatr Cinema wystawi „Kabaret olbrzymów” i „Nie mówię tu o miłości”, a hiszpański Residui Teatro „Penelope”.
26. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZEKSPIROWSKI W GDAŃSKU
czas trwania: 27 lipca – 6 sierpnia 2022
miejsce: Gdańsk
program: KLIK!
A gdyby wrócić do klasyki… to może festiwal prezentujący najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata? „Między niebem a sceną. Po burzy?” to motto tegorocznej edycji nawiązujące w swojej drugiej połowie do trzech inscenizacji „Burzy”, które będą gościć na gdańskim festiwalu. Organizatorzy obiecują, że na deskach teatru zobaczymy Hamleta w wersji VR, żałobny musical, teatr tańca, teatr uliczny i liczne projekty z pogranicza sztuk. W trakcie festiwalu będą odbywać się dwa konkursy o Złotego Yoricka oraz SzekspirOFF, a w programie spektakle z Włoch, Danii, Kalifornii, Czech, Norwegii oraz Polski.
KRAKOWSKI FESTIWAL TAŃCA 2022
czas trwania: 1-7 sierpnia 2022
miejsce: Kraków
program: KLIK!
A może jednak trochę tańca? Krakowski Festiwal Tańca to nowa inicjatywa Krakowskiego Centrum Choreograficznego. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Tu i teraz w nieskończoność” w Nowohuckim Centrum Kultury oraz w Hevre. W programie znajdują się zarówno polskie, jak i zagraniczne spektakle taneczne. Festiwalowi towarzyszą liczne warsztaty ruchowe, w tym poranny rozruch w plenerze, czyli zajęcia Luohan Qigong czy zajęcia GAGA. Wszystkie dostosowane do indywidualnego poziomu uczestnika. Dla tych, którym do Krakowa jednak nie po drodze – zawsze można wziąć udział w wykładach z Wojtkiem Klimczykiem „Nieskończone ciało”, które odbywają się online.
XIX FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA
czas trwania: 27 sierpnia – 4 września 2022
miejsce: Warszawa
program: KLIK!
Końcówkę wakacji można spędzić również zgłębiając kulturę żydowską przez pryzmat teatralny. W tym roku w trakcie festiwalu Warszawa Singera dominować ma, obok muzyki, właśnie teatr. W programie znajdują się zarówno premiery, jak i pokazy znanych już sztuk teatralnych, monodramów i czytań performatywnych. Na scenach Teatru Żydowskiego będzie można zobaczyć m.in.: spektakl z muzyką graną na żywo, czyli „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka. Będą również inscenizacje Lema oraz „Balkon Goldy” – „one-woman show” Ernestyny Haselnus-Winnickiej o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir. W ramach festiwalu odbędą się również programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego.