Szkoły aktorskie w Polsce.
Jak przygotować się do egzaminów?
Egzaminy do państwowych szkół aktorskich zbliżają się wielkimi krokami. Pomimo licznych legend, bardzo dużej konkurencji i sporych wymagań, co roku rekrutacje do szkół aktorskich cieszą się sporym zainteresowaniem. Jeśli czujesz, że aktorstwo to Twoja droga i marzysz o zostaniu dyplomowanym aktorem, poniżej znajdziesz informacje, które pomogą Ci zorientować się w oczekiwaniach, jakie stawiane są kandydatom chcącym zostać adeptami sztuki aktorskiej.
Poznaj uczelnie i uporządkuj informacje
Ten punkt pozwoli Ci usystematyzować wiedzę – zapoznaj się ze szkołami aktorskimi i odwiedź strony internetowe najpopularniejszych:
- Akademia Teatralna w Warszawie,
- Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi,
- Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie,
- Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie filia we Wrocławiu,
- Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie,
- Warszawska Szkoła Filmowa.
Zapoznaj się z każdą z nich – jej historią, wykładowcami oraz wymaganiami, które stawia swoim kandydatom. Niektóre ze szkół posiadają też konkretne specjalizacje np. w kierunku aktorstwa dramatycznego, wokalno-aktorskiego czy teatru tańca. Zdecyduj o tym, która ze specjalizacji Cię interesuje. Jeśli czujesz, że trudno podjąć Ci jednoznaczną decyzję, to warto wiedzieć, że wiele szkół oferuje darmowe konsultacje. Sprawdź daty i skorzystaj z tej okazji, aby rozwiać wątpliwości i lepiej przygotować się do egzaminów.
Etapy
W trakcie researchu trafisz na informacje o etapach rekrutacji w wybranej placówce. Z powodu specyficznych i wyśrubowanych wymagań wobec studentów szkół aktorskich, rekrutacja to kilkuetapowy proces. Najczęściej składa się z trzech części, jednak każda placówka posiada nieco inne wymagania, dlatego najlepiej zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami na stronach internetowych szkół aktorskich, które Cię interesują.
Poniżej w pigułce zawarte są podstawowe elementy rekrutacji i wskazówki pomocne podczas egzaminów:
- video wizytówka – pandemiczny znak czasów – wiele szkół w trosce o bezpieczeństwo zarówno kandydatów, jak i egzaminatorów, przeniosło pierwszy etap egzaminów w świat wirtualny i przeprowadza je z wykorzystaniem Internetu. Video wizytówka powinna zawierać podstawowe informacje o Tobie: imię i nazwisko, wiek, wzrost, miejsce pochodzenia i datę uzyskania matury. Nagranie powinno też zawierać prezencję Twojej twarzy i sylwetki – wymagane jest zbliżenie na twarz oraz przedstawienie całej sylwetki. Oczywiście pamiętaj o tym, żeby nie używać w trakcie nagrania żadnych filtrów „upiększających” które oferuje Twój telefon czy laptop.
Rekrutacja na studia aktorskie różni się od tradycyjnej rekrutacji także jeżeli chodzi o sposób ubioru. Na egzaminie należy zaprezentować się w wygodnym stroju, który nie będzie krępował ruchów, podkreśli sylwetkę oraz pozwoli na swobodne wykonywanie zadań aktorskich. Więcej szczegółów na temat tego, jak ubrać się na egzamin przeczytasz tutaj.
- umiejętność interpretacji – wiersz klasyczny (powstały do 1945 r.), wiersz współczesny, fragment prozy (najlepiej klasycznej oraz współczesnej), piosenka ludowa czy monolog z dramatu. To podstawowe materiały, które należy przygotować we własnej interpretacji jeszcze przed egzaminami. Ze względu na pandemię prezentacja tych tekstów, jak i cały egzamin, może odbywać się online.
- predyspozycje – to część egzaminu, w której oceniane są Twoje warunki sceniczne – warunki dykcyjne i głosowe, słuch muzyczny, poczucie rytmu i ogólna sprawność fizyczna. Do sprawdzanych umiejętności fizycznych należą takie ćwiczenia jak: przewrót w przód i tył, mostek, waga (arabeska). Często sprawdzane są także umiejętności taneczne, chociażby znajomość podstawowych kroków co najmniej jednego tańca towarzyskiego (tango, walc, cha-cha, rumba itp.) oraz jednego tańca ludowego (mazur, krakowiak, kujawiak, oberek).
- zadania aktorskie – przygotuj się na nieprzewidywalne. Bardzo często oprócz wyznaczonego materiału, egzaminatorzy mogą poprosić Cię o wykonanie dodatkowych niezaplanowanych zadań aktorskich. Zadania bywają spontaniczne i czasem mogą wydawać się absurdalne, dlatego tak istotne jest kreatywne myślenie, nieskrępowana ekspresja i odporność na stres. To dzięki takim niezaplanowanym działaniom komisja ma możliwość sprawdzenia Twojej wyobraźni, gotowości do działania, wrażliwości, otwartości, odwagi, sprawności fizycznej, a także tego czy poradzisz sobie ze sceną, kamerami i oceniającą publicznością.
- sprawdzian teoretyczny – może towarzyszyć każdemu etapowi lub stanowić odrębną część rekrutacji. W szkołach aktorskich sprawdzana jest wiedza z zakresu teatru i dramatu, historii kultury, sztuki i literatury – zarówno polskiej, jak i powszechnej. Pytania mogą dotyczyć też problemów życia społecznego oraz kulturalnego w kraju i na świecie. Zorientowanie w filozofii również jest mile widziane.
Proces rekrutacyjny do szkół aktorskich bywa bardzo złożony, trudny, stresujący, wymaga od kandydatów określonych predyspozycji fizycznych i emocjonalnych, szerokiej wiedzy ogólnej, a także interesowania się teatrem, kulturą, i sztuką, bo zwykle z pasji do tych dziedzin wynika dalsza ścieżka rozwoju w kierunku aktorstwa.
Pamiętaj jednak, żeby nie zrażać się pierwszym niepowodzeniem egzaminacyjnym, jeśli takie nastąpi. Wyciągnij wnioski i próbuj ponownie, pamiętając o tym, żeby poszerzać swoją wiedzę teoretyczną, praktyczną i ćwiczyć warsztat aktorski np. biorąc udział w różnych produkcjach i zdobywać doświadczenie, podglądając najlepszych.