Trwająca pandemia koronawirusa odciska piętno zarówno na naszej codzienności, jak i planach zawodowych. Na pewien czas całkowicie zatrzymały się plany zdjęciowe, przygotowania do produkcji, w tym także etap przeprowadzania castingów. Panująca sytuacja zmusiła wszystkich do stosowania reżimu sanitarnego oraz stworzenia nowych zasad i środków postępowania w zderzeniu z nową sytuacją. Nie inaczej wygląda to w przypadku castingów, które musiały zmienić swój charakter na znacznie bardziej kameralny. Najczęściej spotykane formy castingów na żywo musiały przenieść się do Internetu, a inne sposoby wyboru obsady wyraźnie zyskały na popularności. Jak się jednak okazuje – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wiele z zastosowanych rozwiązań może sprzyjać i znacznie ułatwić otrzymanie roli!
Pre-casting przez platformy internetowe
Dotychczas castingi wymagały dużej organizacji z obu stron – zarówno aktora, jak i produkcji. Czasem casting organizowany był na drugim końcu kraju, czasami w godzinach, które wymagały dużej elastyczności i dysponowania czasem, który pozwoli na czekanie w długich castingowych kolejkach. Obecnie częściej spotyka się reżyserów na Zoomie, Google Meets czy Skypie, gdzie organizowane są pre-castingi. To pierwszy etap, w którym masz szansę w “przedbiegach” zwrócić na siebie uwagę.
Jeśli pomyślnie przejdziesz to zadanie, na właściwym castingu lub recallu będzie już dużo mniejsza konkurencja. Takie wyjście ma wiele zalet. Reżyserzy castingu poznają Cię poniekąd na Twoich warunkach. Udział w takiej formie castingu może okazać się również mniej stresujący. W końcu to Ty wybierzesz w jakim miejscu się znajdujesz, gdzie czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia, to może być świetna okazja na dobry początek – w końcu nie musisz nawet opuszczać swojego domu, żeby spróbować. Pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić programy i aplikacje, z których korzystają twórcy, przetestować dźwięk oraz wideo, żeby sprawnie dołączyć do spotkania.
Self-tape na topie
Nie wszyscy reżyserzy castingów mają jednak czas umawiać się na konkretne rozmowy. Zamiast tego wolą w spokoju obejrzeć wcześniej nagrane materiały, czyli tzw. self-tape i wybrać odpowiednich kandydatów. Choć takie rozwiązanie było praktykowane jeszcze przed pandemią, teraz szczególnie przybrało na sile. Ta opcja może wydawać się również bardziej komfortowa niż casting na żywo czy nawet ten online. Ilość dubli? Nieograniczona. W końcu to Ty decydujesz, o tym, jak się zaprezentujesz.
Do nagrania takiego self-tape’a musisz jednak dobrze się przygotować. Pamiętaj, żeby nagranie było dopracowane technicznie – upewnij się, że masz dobry sprzęt do nagrywania i odpowiednie oświetlenie. Najważniejsza pozostaje jednak autoprezentacja i umiejętność wczucia się w rolę. Konkretne wskazówki, które ułatwią Ci nagranie self-tape’a znajdziesz w naszym artykule Self-tape jak zrobić to dobrze?
Łap okazje i małe projekty
Kiedy już wiesz, w jaki sposób możesz uczestniczyć w castingu w czasie epidemii, wykorzystaj nadarzające się okazje. To nie jest dobry czas dla wielkich produkcji, które zatrudniają liczną obsadę. Nie tylko ze względów sanitarnych, ale również finansowych. Nie oznacza to, że musisz zapomnieć o marzeniach i wyzwaniach aktorskich. Poszukaj ciekawych ról w krótkich metrażach, kampaniach społecznych czy reklamach, które mogą uzupełnić Twoje aktorskie portfolio. Jeśli chcesz dodatkowo ułatwić sobie zadanie, zamiast szukać ofert samodzielnie, możesz usprawnić proces zdobywania roli nawiązując współpracę z CastingPro.pl. Jest duża szansa, że zauważą Cię reżyserzy i producenci współpracujący z tą platformą.
Przygotuj materiały
Bardzo ważna wskazówka – nie marnuj czasu, który masz między castingami. Spróbuj wykorzystać wolny czas na uzupełnienie informacji o sobie. Być może uda Ci się stworzyć wspomniane wcześniej portfolio aktorskie lub je odświeżyć? Pamiętaj o dobrym showreelu, w którym zaprezentujesz swoje doświadczenie i umiejętności aktorskie, a także o aktualnych zdjęciach w dobrej jakości. Im więcej włożysz w to pracy, tym większa szansa zwrócenia na siebie uwagi. Pamiętaj, że współpracując z CastingPro otrzymasz wsparcie pracowników studia w budowaniu portfolio. W końcu profesjonalna autoprezentacja to klucz do sukcesu!
Powodzenia!